2021. január 20-án ifjabb Johann Strauss nagyoperettje, A cigánybáró népszerű részletei csendültek fel az Eiffel Műhelyház Hevesi Sándor háziszínpadán. A közvetítés 20:00 órától volt látható a Facebookon és az Origón.
Ifj. Johann Strauss egyik budapesti látogatása alkalmával megismerkedett Jókai Mórral, az ismeretség gyümölcse pedig a valcerkirály egyik legkiválóbb operettje, A cigánybáró lett, amellyel a 60 éves Strauss újra meghódította a fél világot. A mű egyik legfőbb erénye operaszínpadra kívánkozó muzsikája, amelyben csodálatosan megférnek egymás mellett a csárdás, a cigányzene, a bécsi keringő és a fajsúlyosabb dallamok is. S hogy mit keres egy operettben egy felkapaszkodott disznókereskedő, kicsoda valójában a temesvári pasa örököse, és hogyan lesz egy földesúr fiából a cigányok bárója? A közvetítésben minden kiderül.
A címszerepben Boncsér Gergely lépett fel, partnerei Horti Lilla (Szaffi), Wiedemann Bernadett (Czipra), Szvétek László (Zsupán), Rőser Orsolya Hajnalka (Arzéna), Bátki Fazekas Zoltán (Carnero gróf), Farkasréti Mária (Mirabella) és Haja Zsolt (Homonnay lovag)voltak.
Az est művészeti vezetői: Tóth Erika és Lázár Katalin
Zongorán közreműködött: Tóth Sámuel Csaba
Vezényel: Kocsár Balázs
Narrátor: Mona Dániel
„Jó az alapanyag, a rendezés, a megvalósítás” – interjú Boncsér Gergellyel
A cigánybáróval folytatódik 2021. január 20-án az OperaSzerda koncertszerű keresztmetszeteinek sorozata, aminek címszerepét 2019/2020-as évad kamaraművésze énekli. Az Opera Facebook-oldalán 20:00 órától látható előadás előtt Boncsér Gergely mesélt a színpadi produkcióval kapcsolatos élményeiről, annak észtországi vendégszerepléséről, az operetthez fűződő viszonyáról és az est programjáról is.
2018 elején állt be az egy évvel korábban bemutatott színpadi produkcióba, amit Szinetár Miklós rendezett. Milyen emlékei vannak erről az előadásról?
Szinetár-rendezésekbe mindig jó beállni, mert a tanár úr nagy hangsúlyt fektet a darab eredeti mondanivalójára és ez a megvalósításban is tükröződik, mind a díszletekben, mind a jelmezekben. Ezért nagy élmény a darabjaiban játszani és ezért is mondható, hogy azok biztos sikerre vannak ítélve.
Szintén 2018 nyarán többek között A cigánybáróval vendégeskedett az Opera Észtországban, a nagy múltú Saaremaai Operafesztiválon. Ott hogyan fogadta a közönség a külföldön ritkán látható produkciót?
Az előkészületek során nem tudtuk igazán, hogy fogja fogadni a közönség a darabot, de a látványvilág és a zene hangulata ott is az első perctől megfogta a nézőket azzal együtt, hogy magyarul adtuk elő a produkciót. Mondhatjuk, hogy hatalmas sikert aratott, mert maga a straussi alapanyag jó, ahogy a rendezés, a megvalósítás is, és a zenei hangulata is nagyon megkapó. Később tudtam meg, hogy a négy előadásból, amit vitt az Opera, erre a produkcióra fogytak le leghamarabb a jegyek, tehát nagy várakozás előzhette meg az előadást Észtországban.
Operetténekesként is komoly múlttal rendelkezik, ilyen tapasztalatok után milyen benyomásai vannak Barinkayval kapcsolatban?
Nagyon örültem, hogy az Operában ilyen nívós operettcímszerepben léphetek színpadra. Tényleg kiváló dalok szerepelnek benne, amiket élvezet énekelni. Mindez közhelynek tűnik, de Barinkay karakterét csakugyan jól tükrözik azok a zenei motívumok és a dalok, amiket énekel, ezért különösen tetszett a figura. Tíz évet töltöttem az Operettszínházban, nagyon szeretem a műfajt és a karaktereket, amiket megformáltam. Voltak köztük bohókás bonvivánok és egészen komoly szerepek, mint A mosoly országában Szu Csong, de a kisebb karakterszerepeket is szívesen játszottam, mint Gábort a Cigányszerelemben. Mostanában már ritkán van lehetőségem ilyesmit énekelni, úgyhogy az ezeknek az alkalmaknak külön örülök.
Mit tudhatunk elöljáróban az OperaSzerda koncertszerű előadásáról?
Tóth Samu állította össze értő gonddal a keresztmetszetet. Barinkay belépője mellett két nagyon szép és közismert duettjét fogom énekelni a szerelmét, Szaffit alakító Horti Lillával, de a kollégáknak – Lilla mellett Szvétek Laci, Farkasréti Mária, Haja Zsolti – is vannak nagyon szép szólószámaik, amik szintén nagyon hangulatosak és szinte mind megszólalnak, a többiekkel – Wiedemann Betti, Rőser Orsi, Bátki Fazekas Zoli – az együttesekben lépünk fel közösen. Ami kimarad, azt pedig a számok között Mona Dani foglalja majd össze.
A közvetítés visszanézhető ITT.
Fotó: Rákossy Péter