Tovább a tartalomhoz

Négynapos hétvége, négy neves rendező, öt kiváló operaprodukció a megszokott platformokon… Folytatódik az O/A – Otthonra című közvetítéssorozat, amelyben ezúttal Anger Ferenc (A kármeliták), Kaspar Holten (Senza sangue – Vértelenül, A kékszakállú herceg vára), Georges Delnon (Bajazzók) és Michał Znaniecki (Székely fonó) rendezéseinek felvételeit láthatja a közönség olyan kiemelkedő énekesekkel, mint Létay Kiss Gabriella, Komlósi Ildikó, Rost Andrea vagy Alexandru Agache.

Húsvét alkalmából egy nappal korábban indul a Magyar Állami Operaház hétvégi közvetítéssorozata: nagypénteken az elmúlt évek egyik legizgalmasabb produkciója, Francis Poulenc A kármeliták című darabjának felvétele látható az Opera YouTube-csatornáján 19 órától. A francia forradalom alatt kivégzett 16 compiègne-i apáca kivégzéséről szóló mű 2016-ban először került az Opera színpadára. Az igaz történetet feldolgozó alkotás az egyetlen olyan 1950-es években született francia opera, amely a mai napig népszerűségnek örvend. „A mártírhalált érzékelteti ugyan a tragikus befejezés, de nem ad igazi magyarázatot arra, honnan fakad az apácák – és különösen Blanche – ereje, amiért meg tudnak halni a hitükért” – elemzi a rendi életbe menekülő fiatal arisztokrata lány, Blanche dilemmáját a rendező, Anger Ferenc. Blanche szerepében Létay Kiss Gabriella, a további főbb szerepekben Budai LíviaVáradi Zita, Balga Gabriella és Szemere Zita, valamint Fokanov Anatolij és Boncsér Gergely hallható. Az előadást a világ legnagyobb operaházainak visszatérő vendége, Christian Badea vezényli.

Április 11-én, nagyszombaton 19 órakor a „Maradj otthon!”-kampány legszélsőségesebb képviselője, a Kékszakállú herceg történetét feldolgozó Bartók-operát és Eötvös Péter tizedik operáját, az egyfelvonásoshoz komponált párdarabot, a Vértelenült láthatja a közönség a Papageno Facebook-oldalán. A két művet A kékszakállú herceg vára premierjének 100. évfordulója alkalmából illesztette egymás mellé a Magyar Állami Operaház. A 2018-as produkció a dán Kasper Holten, a londoni Királyi Opera korábbi művészeti igazgatója, a Dán Táncszínház elnöke és az Opera Europa alelnökének első budapesti munkája volt. Az Eötvös-opera egy háborús veterán és egy mészárlást túlélő nő fél évszázadra visszanyúló kapcsolatát mutatja be, a főszerepekben Szegedi Csabával és Meláth Andreával. „Korábban nem gondoltam volna, hogy méltó párja a Kékszakállúnak, de nem is volt hozzá szerencsém ennyire jó énekesekkel” – írja az angol Opera magazin kritikusa. A rendhagyó módon egy összeszokott házaspár életét és problémáit feldolgozó Kékszakállúban Komlósi Ildikó és Palerdi András lépnek színpadra. A különleges estét kivételes karmester, Eötvös Péter vezényli.

Másnap, húsvétvasárnap 21:55-től az M5 kulturális csatorna hagyományos vasárnapesti közvetítéssorozatának kereten belül Ruggero Leoncavallo leghíresebb műve, a Bajazzók felvétele tekinthető meg. Az Opera produkcióját a nemzetközileg elismert Pinchas Steinberg dirigálja, a főbb szerepekben Kamen Chanev, Rost Andrea, Alexandru Agache, Szappanos Tibor és Nagy Zoltán hallhatók. Az Operában hosszú évek óta töretlen sikerrel futó előadást a svájci Georges Delnon, a Hamburgi Opera művészeti igazgatója rendezte. Ez a megtörtént eseményeket feldolgozó, egy tragédiába fulladó előadást elmesélő mű a húsvétkor játszódó Parasztbecsület állandó párdarabjaként már-már kötelező néznivaló az ünnepek alatt.

A hagyományosnak nevezhető szombati és vasárnapi közvetítések után húsvétra való tekintettel hétfőn is egy különleges produkció felvételével készül az Opera. 19 órától Kodály Székely fonó című darabjának 2016-os előadása látható majd a Magyar Állami Operaház YouTube-csatornáján. Az intézmény Magyar Évadában debütált produkció egyik különlegessége, hogy a darab történetében először külföldi rendező, a lengyel Michał Znaniecki állította színpadra. A világhírű Znaniecki Európa és Amerika legnagyobb operaházainak és színházainak rendezett korábban, és számos „legfiatalabb” és „legjobb” kezdetű rekorddal és díjjal rendelkezik. A székely falu fonóházában játszódó, népdalokból összefűzött Kodály-mű egyetemes igazságait és mondanivalóit keresve, díszlet- (Luigi Scoglio) és jelmeztervezőjével (Magdalena Dabrowska) karöltve finoman kikevert stílust alakított ki a magyar népiség és az univerzális világ között. A két síkon (jelen és visszaemlékezés) játszódó produkció főbb szerepeit Schöck Atala és Haja Zsolt éneklik, a Magyar Állami Operaház Zenekarát a főzeneigazgató, Kocsár Balázs dirigálja.


Fotók: Csibi Szilvia, Nagy Attila